VEINIMAJA CLOS MONTBLANC

Clos Montblanci veinimaja asub Barbera de la Conca´s, traditsioonidest ja ajaloost läbi põimunud piirkonnas, mõne minuti kaugusel kahest sümboolsest asukohast Kataloonia ajaloos- Montblanci linn ja Pobleti klooster. Keskuses on säilinud erakordne pärand arheoloogilistest paikadest alates paleoliitikumi koopamaalingutest kuni Pürenee asulate säilmeteni. Clos Montblanci veinimaja on viinamarju kasvatatud ja veini teinud juba viie generatsiooni jagu.  Tänases mõistes veinimaja asutas Lluis Carbonell, kui 1988 aastal osteti kohalik kooperatiiv ja tehti suurem tootmine, millega üheaegselt suudeti läbi suruda ka Conca de Barbera DO apellatsiooni registreerimine. Tegemist on täielikult pereettevõttega, palgal on 15  inimest, korjeks otsitakse juurde paar hooajatöölist.  

Do Conca de Barbera

Conca de Barbera on eraldi apellatsioon, registreeritud 1988. aastal, põhjuseks  spetsiifiline mikrokliima ja veinimajade teke (Clos Montblanc, nt.).  Conca tähendab kaussi katalaani keeles ja tõepoolest, see piirkond meenutab kergelt kaussi mägede vahel. Kuna ka Vahemerd eraldab sellest “kausist” mägedeviirg, siis merelt pärit niiskus ja tuul orgu ei jõua, samas ka poolsaare keskel asuva lauskmaa tuul ning tuline kuumus jäävad mägede taha. Seega valitseb seda “kaussi” parajalt kuiv ja keskmisest kuumem tuuletu ilm, samas, kõrgus merepinnast (350-900m) lubab marjadel öösiti kenasti maha jahtuda, tagades ühtlase küpsemise.

Peamiselt kasvatatakse valgetest Macabeu ja Parellada marja ning punastest Trepat (piirkonna enimkasvatatud mari, Pinot Noir-sugune, vähe tanniinine ja õrna kestaga mari), lisaks ka Pinot Noir ja Garrut (Monastrell mujal Hispaanias ja Mourviedre Prantsusmaal). Väheses mahus kasvatatakse ka Tempranillot, mille katalaani nimi on hoopis Ull de Llebre ehk jänesesilm, kuna marjad on nii pisikesed kui üks jänese silmake. Lisaks kasvatatakse piirkonnas veel rosmariini, lavendlit, oliive ja mandleid. 

Conca de Barberas asub Hispaania vanim ja Euroopa vanuselt teine siiani toimiv veinikooperatiiv (viide). Clos Montblanc on selle apellatsiooni suurim ja edukaim veinimaja (kokku on neid ca 20), mis on nime saanud keskaegse linnakese Montblanc järgi ja mille vahetus läheduses asuvad veinimaja tootmine ja põllud.  

Veinimaja logo kujutab endast stiliseeritud Montblanc’I linnamüüri, millel on suur seotus Kataloonia pühaku Saint Jordi’iga, kellele on venimaja pühendanud ka veini ja millest saad täpsemalt lugeda juba veinisoovituse alt.

Vaata videot Clos Montblanci´i veinimajast.
  • – Istandusi ca 80 ha, millelt saadakse ca 500 000 l veini
  • – Suurimad artiklid cava (200 000 pudelit) ja valge Clos MontBlanc (200 000 pudelit) 
  • – Cava müüakse enamjaolt Jaapanisse, teine suur turg on Kanada.
  • – Kõrgeim põld 700m kõrgusel.
  • – Valged marjad korjatakse alati augusti lõpu öödel, et ei toimuks oksüdatsiooni ja oleks jahe.
  • – See on cava tegemiseks vajalik, et marjadel oleks kõrgem happesus ja madalam suhkrusisaldus.
  • – Veiniteo jäägid müüakse kosmeetikatööstustele ja orujo (viinamarjapuskar) tootjatele.
  • – Vanutamiseks kasutatakse nii USA kui Prantsusmaa tammevaate.
  • – Nn. entry level  veinide juures kasutatakse loomset valku (kalaproteiin) veini klaarimiseks.
  • – Constellation ja kõik punased on klaaritatud taimse valguga. 
  • – Punastest korjatakse esmalt Tempranillo (temprano tähendab hisp. keeles vara, marjad on väiksemad kui muudel punastel, sestap  küpsevad kiiremini) septembri alguses, ülejäänud punased okt.-nov. Kõik punased korjatakse päevasel ajal ja käsitsi.

VEINID, MIDA KINDLASTI PROOVIDA:

Xipella on katalaani keele dialekti nimetus, mida räägitakse Conca de Barberas. Xipella valge (Parellada, Macabeu, Sauvignon Blanc) ja Xipella punane (Carignan, Cabernet Sauvignon, Syrah) on mõlemad väga head toiduveinid ning selle maja juures kindla peale minek. Valge läheb hästi kana-, kala- ja riisiroogade juurde, samuti kõikvõimalike suupistete ja salatitega. Punase kõrvale grillitud kergemad liharoad, vorstid, juurikad ja NB! Sibulad ( loe Kataloonia sibulafestivalist)  

Gormand tähendab katalaani keeles rohkust. Tegemist on noore veiniga, mis valmistatud selle piirkonna punastest marjadest Trepat ja Garrut (Monstrell, Mourveidre) ning on pühendatud Sant Jordi päevale, kui mehed üle terve Kataloonia kingivad naistele roose. Päev on Kataloonia pühaku Saint Jordi auks, kes tappis Montblanci külas draakoni ning kelle verest tõusis roos, mille kinkis oma printsessile.  

Constelaccio ja Chardonnay on DO Catalunya märgisega, sest nii Grenache Blanc kui Chardonnay tulevad väljaspool Conca de Barbera’t. (PS. Grenache Blanc  tulebTerra Alta piirkonnast, Clos Montblanc veinimeistri põllult). Lisaks: Constellacio sest tehakse biodünaamiliselt (veiniväätide lõikus alati täiskuu ajal) ja sestap nimi ka constellacio ehk tähtkuju. 

CLOS MONTBLANC VEINID LEIAD SIIT: